• امروز : دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • 02126403387 - 09352200077
  • ربات تلگرام پاسارگادتاباک

اهمیت فنجان در نوشیدن قهوه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ماگ قهوه معمول، همانطور که می‌دانیم، با یک هدف در ذهن طراحی شده است: که یک گزینه امن برای سرو کردن مایعات داغ باشد. به عبارت دیگر، ما می‌توانیم نوشیدنی‌های مورد علاقه خود را بدون اینکه بسوزیم بنوشیم. با این حال، این چیزی در مورد توانایی ظرف برای افزایش (و یا مخفی کردن) طعم‌های قهوه چیزی نمی‌گوید.

به نظر می‌رسد تحقیقات گسترده ای در مورد شکل، اندازه و جنس ظرف مناسب برای نوشیدن قهوه انجام شده است. تنها مسئله این است که گزینه‌های موجود کمی‌برای علاقه مندان به قهوه در دسترس است.
مارک می‌گوید:
اکنون مدتی است که ما کافه‌ها، باریستاها و عاشقان قهوه را در حال استفاده از لیوان‌هایی دیده ایم که برای قهوه ساخته نشده اند ؛ یا از ظروف قهوه ای استفاده می‌کنند که می‌تواند به تجربه حسی قهوه کمک کند.
علم موجود در پشت ظرف قهوه ایده آل
مطالعات بسیار نشان داده است که همه چیز از بافت، اندازه و شکل گرفته تا رنگ ظرف، بر درک مصرف کننده از عطر و طعم نوشیدنی تاثیر می‌گذارد.به عنوان مثال، یک مطالعه بین فرهنگی در سال ۲۰۱۷ که به بررسی رابطه شکل-طعم بین ماگ‌ها و قهوه سرو شده در آن‌ها می‌پردازد نشان می‌دهد که افراد مورد آزمایش ماگ‌های باریک را با عطرهای بیشتر، ماگ‌های کوتاه تر را با قهوه تلخ و قوی تر و ماگ‌های بزرگ تر را با طعم‌های شیرین تر ارتباط دهند.

عطر و طعم قهوه
سایر مطالعات، مانند van Rompay و همکاران در سال ۲۰۱۶، به بررسی عطر و طعم در نظر گرفته شده از یک نوشیدنی تلخ (قهوه) در مقایسه با نوشیدنی شیرین (شکلات داغ) پرداخت. هنگامی‌که شرکت کنندگان از یک ماگ با یک الگوی سطحی زاویه ای سه بعدی استفاده می‌کردند، امتیازهای مربوط به تلخی ۲۷ درصد بالاتر گزارش شدند، در حالی که شرکت کنندگانی که از ماگی با سطح صاف استفاده می‌کردند ۱۸ درصد امتیاز شیرینی بیشتری داشتند.

Fabiana Carvalho، محقق دکترای برزییل و شخصیت پشت The Coffee Sensorium، یک پژوهش علمی‌در رابطه با عطر و طعم انجام داد. او در حال حاضر در حال کار بر روی تطبیق برخی از ظروف با برخی از پروفایل‌های عطر و طعم قهوه است.
بخش عمده ای از تحقیقات او به تاثیر همه حواس دیگر بر طعم قهوه نگاهی می‌اندازد. طبق مطالعات او، رنگ صورتی فنجان‌های گرد به شدت با شیرینی مرتبط است، فنجان‌های لاله ای شکل به درک فرد از عطر قهوه کمک می‌کند.

یک ظرف خوب می‌تواند چه فایده ای برای قهوه داشته باشد؟
خب، ما می‌دانیم که ظرف بر تجربه مصرف کننده تاثیر دارد. اما اگر به قهوه توجه کنیم، این دقیقاً چطور کار می‌کند؟ همه این عوامل چه تأثیری دارند و باید به دنبال چه ظرفی برای نوشیدن قهوه بگردیم؟
عواملی که در هنگام انتخاب یک ظرف باید مورد توجه قرار گیرند:
اثر شکل ظرف بر عطر، از طریق قسمت سری و زاویه خروج
اثر شکل ظرف بر طعم درک شده، از طریق سطح مایع و حفظ گرما
اثر اندازه بر عطر، از طریق پخش ذرات معطر و فضای آزاد در بالا
اثر مواد مورد استفاده در ثبات درجه حرارت، راحتی و دوام
قهوه‌های مختلف که در ماگ‌های مختلف سرو می‌شوند و هر کدام بر تجربه مصرف کننده اثر می‌گذارد.

شکل و اندازه ظرف:
ممکن است اغلب در کافی شاپ‌های معمولی به فضای بالای ظرف اشاره ای نشود، اما ما دوستداران قهوه دوست داریم در مورد عطر صحبت کنیم. و این دو دست به دست حرکت می‌کنند.

Mark می‌گوید:
فضای بالای ظرف یعنی حجم بین مایع و بالای لیوان، یک عامل مهم در ایجاد فضا برای عطر است. فضای بالای ظرف مهم است چرا که محلی را که بینی را درگیر می‌کند، می‌سازد.
این تحقیق Carvalho را تأیید می‌کند که نشان می‌دهد بو یک عامل مهم برای ادراک طعم است. همچنین به طور طبیعی به این معناست که هرچه ظرف باریکتر،کوچکتر باشد، فضای بالای ظرف نسبت به مقدار مشابهی از مایع که در یک ظرف وسیعتر، بزرگتر وجود دارد، کمتر خواهد بود که میزان شدت درک عطر قهوه را کاهش می‌دهد.

فضای بالای ظرف با زاویه ی خروج نیز در ارتباط است، که زاویه قهوه هنگام خروج از ظرف به دهان شما است. زاویه خروج بزرگ، بینی را به قهوه نزدیک می‌کند. بدون فضای بالایی زیاد (اگر ظرف پر شده باشد یا ظرف باریک باشد) شما می‌توانید یک زاویه خروج شیب دار با کمی‌فضا برای درک عطر قهوه داشته باشید.

 

خواندن 276 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 29 فروردين 1398 ساعت 17:47

به ماسترو رحیمی امتیاز دهید

روی تصویر زیر کلیک کنید و امتیاز دهید

به ماسترو رحیمی چه امتیازی می دهید؟

عضویت در خبرنامه

لطفا تلفن همراه خود را صحیح وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را صحیح وارد کنید
کد امنیتی را در کادر زیر وارد کنید
کد امنیتی
لطفا کد را صحیح وارد کنید

ما را دنبال کنید

 

Top