تولید برق از قهوه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دانشمندان برای اولین بار از تفاله‌ی قهوه برق تولید کرده‌اند. این آزمایش‌ها می‌تواند به کشاورزان کمک کرده و آلودگی‌های زیست‌محیطی را در کشورهای قهوه‌خیز در حال توسعه کاهش دهد.

صنعت تولید قهوه هر سال ۹.۵ میلیون تن قهوه برای مصرف جهانی تولید می‌کند. در فرآوری قهوه و در طی روند شستن دانه‌های قهوه در مزرعه و نیز ساخت قهوه‌های فوری مقدار زیادی پس‌آب تولید می‌شود. اخیرا برنامه‌ی تحقیقاتی متشکل از محققان کلمبیایی که از سوی دولت انگلستان تأمین مالی می‌شود، اثبات کرده که می‌توان طی روند حذف آلاینده‌ها از پس‌آب مزرعه‌های قهوه، برق هم تولید کرد.
تیم تحقیقاتی دانشگاه سوررِی سلول سوختی ساخته است که مانند سلول‌های سوختی خودروهای هیدروژنی عمل می‌کند که ضایعات و پس‌ماندها را خورده و کمی انرژی تولید می‌کنند، با این تفاوت که به جای مواد شیمیایی، میکروب‌ها را برای تولید انرژی مصرف می‌کند.
دکتر کلودیا آوینیون روسا، میکروبیولوژیست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «البته با مقدار برقی که از این طریق تولید می‌شود نمی‌توانید برق شهر لندن را تأمین کنید اما در این روند کشاورزان از زباله‌ها و دورانداختنی‌ها مقدار کمی انرژی به دست می‌آورند و به این ترتیب هم محیط‌زیست تمیزتر خواهد بود و هم به اقتصاد مزرعه کمک می‌شود».
در حالی‌که قبلا تفاله‌های قهوه به صورت فشرده به فروش می‌رسید و به عنوان زیست‌سوخت استفاده می‌شد، این پروژه باور دارد که می‌تواند برای اولین بار از تفاله‌های قهوه برق تولید کند.
کلر پری، وزیر انرژی، از این پروژه به عنوان مصداق تخصص انگلستان در اقتصاد سبز تقدیر کرد و گفت: «این مزارع امکان پیدا کرده‌اند که هم تولید کننده‌ی قهوه باشند و هم تولید‌کننده‌ی برق».
میکروب‌هایی که تفاله‌های قهوه را به برق تبدیل می‌کنند از آن نوعی هستند که در لجن تصفیه‌‌خانه‌های فاضلاب‌ها وجود دارند، اما دکتر روسا می‌گوید این نوع میکروب‌ها در مزارع قهوه کلمبیا هم یافت می‌شوند، بنابراین مشکلی از لحاظ تأمین میکروب‌ وجود ندارد.
اندازه‌ی سلول‌های سوختی که توسط محققان ساخته شده‌اند تقریبا به اندازه‌ی یک قوطی نوشیدنی گازدار است. هزینه‌ی ساخت نسخه‌های آزمایشگاهی سلول‌های سوختی که از جنس پرسپکس یا استیل ساخته می‌شود ۳۰۰ تا ۵۰۰ پوند است، اما تیم تحقیقاتی موفق شده با استفاده از موادی مانند سرامیک و جعبه‌های پلاستیکی قابل‌بازیافت، سلول سوختی با قیمت کمتر از دو پوند بسازد.
دکتر آوینیون روسا می‌گوید در حال حاضر در انتظار پاسخ آژانس سرمایه‌گذاری برای تأمین پول ساخت نمونه‌های اولیه سلول سوختی در زمینه‌ی پروژه‌ی تحقیقاتی کلمبیا است.

تولید برق از قهوه
خواندن 172 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 05 بهمن 1398 15:52

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید