• امروز : سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
  • 02126403387 - 09352200077
  • ربات تلگرام پاسارگادتاباک

ریسترتو یا اسپرسو ?!

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

پیش از اینکه به این مقوله وارد شویم، بهتر است نگاهی بیندازیم به ماهیت اسپرسو. اسپرسو یک شات کوچک ۳۰ میلی لیتری از قهوه است که تحت فشار و حرارت بالا، از درون قهوه ی ریز آسیاب شده، میگذرد و پس از طی ۲۵ الی ۳۰ ثانیه یک نوشیدنی با کیفیت را به ما تحویل می دهد. اما از سوی دیگر، ریستریتو، به نوعی برادر کوچک تر اسپرسو به حساب می آید، اما تنها به این دلیل که کوچکتر است دلیل نمی شود که قدرت کمتری داشته باشد.
ریستریتو چیست؟از لحاظ فرآیند ساخت، هر دوی این نوشیدنی ها تقریبا یکسان به شمار می روند. میزان مشخصی از قهوه آسیاب شده خشک در پورتافیلتر قرار می گیرد. در هر دو فشار و دمای آب یکسان است و هر دو محصولی هستند از ماشین اسپرسو ساز. (بله، هیچ دستگاه خاصی برای ساخت ریستریتو وجود ندارد).
در زبان ایتالیایی ریستریتو معنایی دارد معادل با “محدود کردن” (restrict)، که به معنای محدود کردن قهوه درون شات کوچک قهوه خوری است، چرا که ریستریتو یک ورژن محدود شده و کوچک شده از یک اسپرسو است: بدین معنا که آب کمتری استفاده می شود تا نوشیدنی کمتر و کوچکتری ساخته شود. بسته به سیاست کافه یا باریستا، ریستریتو میتواند بین ۱۵ تا ۲۵ میلی لیتر را شامل شود. گاهی اوقات به دلیل حجم کم و کوچک ریستریتو بعضی از کافه داران به مشتریان خود پیشنهاد یک ریستریتو دابل را میدهند.

خواندن 425 دفعه

به ماسترو رحیمی امتیاز دهید

روی تصویر زیر کلیک کنید و امتیاز دهید

عضویت در خبرنامه

لطفا تلفن همراه خود را صحیح وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را صحیح وارد کنید
کد امنیتی را در کادر زیر وارد کنید
کد امنیتی
لطفا کد را صحیح وارد کنید

ما را دنبال کنید

 

Top