قهوه جامائیکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 جامائیکا تولید‌کننده‌ی یکی از مرغوب‌ترین و مشهور‌ترین قهوه‌های دنیاست: قهوه بلومانتین (Blue Mountain) که در ارتفاعاتی به همین نام در شرق جزیره جامائیکا در منطقه دریای کارائیب می‌روید قهوه‌ای‌ست بسیار متعادل و فاقد تلخی .

منطقه‌ی کوهستانی بلو مانتین در جامائیکا در آمریکای مرکزی چشم‌اندازی بی‌بدیل است. ارتفاعات بالای آن همیشه در مه غلیظی فرو رفته‌اند؛ جایی که یک پله بالاتر خورشید استوایی سخاوتمندانه در حال تابش است، جوری که انگار نور با درختان همنشین شده است. مه باعث کند شدن رشد گیاه قهوه و در نتیجه چگال‌تر شدن دانه نسبت به قهوه‌هایی که با همین شرایط و در همین ارتفاع (۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ پا) در شرایط بدون مه رشد می‌کنند می‌شود.

قهوه منطقه بلو مانتین جامائیکا بدون‌شک ستایش‌شده‌ترین قهوه دنیا و در عین حال بحث‌برانگیز‌ترین آن‌ها است.

در بین مردم محلی نقل است که می گویند در سال ۱۷۲۳ پادشاه فرانسه لویی پانزدهم سه شاخه گیاه قهوه برای مستعمره خود «مارتینیک» فرستاد. بعد از سفری پر‌مخاطره و بسیار سخت که با دشواری‌هایی چون شیوع بیماری در کشتی و طوفان همراه بود، سرانجام دو شاخه از آن محموله از بین رفت و شاخه‌ی سوم به جامائیکا رسید.

شرایط جوی جزیره جامائیکا آنچنان مساعد رشد گیاه قهوه بود که تا سال ۱۸۱۴ بیش از ۶۰۰ مزرعه کشت قهوه از «سنت اندرو» تا ارتفاعات بلو مانتین پراکنده شدند. آب و هوای جامائیکا خنک و پر مه است همراه با بارش‌های بسیار و خاک جزیره آتش‌فشانی و بسیار غنی که شرایط ایده‌آلی را برای رشد قهوه فراهم می‌کند.


قهوه بلو مانتین جامائیکا از اوایل قرن نوزدهم بسیار مورد‌توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفت؛ زمانی‌که جامائیکا کشوری پیشرو در صادرات قهوه بود. بعد از جنگ جهانی دوم دولت استعماری بریتانیا که کنترل جامائیکا را در اختیار داشت هشدار داد که تولید بدون مدیریت و خارج از قاعده قهوه در این کشور و پایین آمدن کیفیت قهوه تولیدی، در حال صدمه زدن به اسم و شهرت قهوه جامائیکا است. متعاقبا استانداردها و قوانینی تنظیم شد تا جلوی تولید قهوه‌های بی‌کیفیت گرفته شود. بعد از استقلال جامائیکا از بریتانیا در سال ۱۹۶۲حکومت تازه تاسیس جامائیکا نیز سیاست‌هایی را وضع و دنبال کرد تا تضمین‌کننده‌ی کیفیت بالای قهوه تولید‌شده در جامائیکا باشد. قوانینی که کشاورزان را وادار می‌کرد قهوه‌ی تولیدی خود را فقط در کارگاه‌های فرآوری استاندارد فرآوری و خشک کنند و قهوه‌ی فرآوری‌شده در مراکز دولتی درجه‌بندی و برچسب‌گذاری شوند.


در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی جامائیکا برای توسعه صنعت قهوه به سرمایه‌گذار‌های خارجی روی آورد. از جمله کشورهایی که سرمایه‌گذاری کلانی در صنعت قهوه جامائیکا کردند ژاپن است. ژاپن خریدار بیش از ۸۰ درصد قهوه تولیدی منطقه بلو مانتین جامائیکاست. با سرمایه‌گذاری‌های ژاپن کارگاه‌های فرآوری احداث شد که در مقایسه با روش‌های قدیمی تر (Wet Process) روشی بهینه‌تر و به‌روزتر به‌کار می‌گرفتند. این روش تازه را آکواپالپ (Aquapulp) نام‌گذاری کرده بودند. زمان نشان داد که این سرمایه‌گذاری‌ها و به‌کار‌گرفتن روش‌های سریع‌تر فرآوری گرچه حجم تولید را افزایش داد اما کیفیت قهوه بلومانتین را به شدت پایین آورد.

عطر و طعم قهوه بلومانتین جامائیکا

طعم قهوه بلومانتین جامائیکا بسیار غنی و نرم با اسیدیته‌ای بسیار ملایم و فاقد تلخی همراه با پس‌مزه‌ای (after taste) نرم و کاملا شیرین است که آن‌را از قهوه‌های هم‌رده خود به‌خوبی متمایز می‌کند.

شهرت قهوه بلومانتین جامائیکا به حدی است که بسیاری از شرکت‌های سودجو را بر آن داشته تا قهوه‌های ترکیبی (blend) با نام بلو مانتین بلند و یا بلو مانتین استایل تولید کنند که در اصل درصد ناچیزی از آن قهوه بلومانتین است و بسیاری از اوقات حتا دانه‌ای قهوه‌ی بلومانتین در آن وجود ندارد. بهتر است هنگام خرید حواس خود را به‌خوبی جمع کنید. قهوه بلو مانتین جامائیکا یک برند ثبت‌شده‌ی جهانی است. تنها از اصل بودن قهوه بلو مانتینی می‌توانید مطمئن باشید که نشان مجمع صنعت قهوه جامائیکا (Coffee Industry Board of Jamaica) را همراه داشته باشد.

انواع قهوه‌ جامائیکا

قهوه جامائیکا به دو رده‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌شود: قهوه‌ی بلو مانتین و جامائیکن پرایم (Jamaican Prime).

قهوه بلو مانتین در یکی از مناطق سنت توماس (St Thomas) سنت اندرو (St Andrew) و یا پورتلند (Portland) کشت می‌شود. این مناطق کشت در شرق جزیره قرار دارند و ارتفاع کشت آنها چیزی بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پا است.

قهوه جامائیکن پرایم در مناطق کم‌ارتفاع‌تری خارج از محدوده ارتفاعات بلو مانتین نظیر منچستر (Manchester) سنت کاترین (St Catherine) کلارندان (Clarendon) سنت آن (St Ann) و سنت الیزابت (St Elizabeth) می‌روید. گرچه قهوه جامائیکن پرایم هیچ‌گاه کیفیت قهوه بلو مانتین را ندارد اما در صورتی که تحت شرایط مناسبی کشت و فرآوری شده باشد قهوه‌ای با کیفیت بسیار بالا خواهد بود.

قهوه جامائیکا به‌طور کلی قهوه‌ای مطبوع و از لحاظ طعمی بالانس است؛ با این حال به دلیل ارتفاع کشت پایین (در مقایسه با قهوه‌های کشت‌شده در ارتفاعات پاناما و کاستاریکا) فاقد چگالی طعمی مناسب در دانه است و نیازمند روستی دقیق است تا بهترین طعم‌های آن آشکار شود. روست استاندارد برای قهوه بلو مانتین معمولا بسیار تیره است؛ به همین دلیل طعم‌های میوه‌ای نظیر طعم میوه‌های استوایی بارز در قهوه‌های جامائیکایی در آن عیان نمی‌شود. سعی کنید از درجه های رست پایین برای روست قهوه جامائیکا استفاده کنید.
منابع:

Blue Mountain Coffee – Wikipedia

Coffee a Guide to Buying Brewing and Enjoying – Kenneth Davids

The Coffee Lovers Handbook – Matt Robinson

خواندن 156 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 بهمن 1398 09:19

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید