قهوه هائیتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هائیتی کشوری در غرب جمهوری دومینکن از جمله کشورهایی‌ست که صنعت قهوه آن مرهمی شده بر زخم‌های جنگ‌های داخلی و بلایای طبیعی و فقر و فلاکت ناشی از آن.
قهوه از قرن ۱۷ میلادی در دوره استعمار فرانسه در هائیتی تاکنون از جمله کالاهای اساسی این کشور است که در کنار کشت شکر و تنباکو٬ ستون‌های اقتصاد این کشور فقیر را تشکیل می‌دهند. در اواسط دهه ۹۰ میلادی اوضاع اقتصادی هاییتی به واسطه دیکتاتوری فرانسوا و ژان کلاود دووالیه از یک سو و تحریم‌های بین‌المللی که با رهبری ایالات متحده برای منزوی کردن دیکتاتورهای حاکم وضع شده بود از سوی دیگر، به قدری دشوار شد که بسیاری از کشاورزان قهوه این کشور درخت‌های خود را آتش زدند تا با چوب آن ذغال درست کرده و از درآمد آن بتوانند چیزی برای خوردن پیدا کنند. ترس از دیکتاتوری ژان کلاود و قساوت‌های او به حدی بود که کشاورزان واهمه داشتند به شهرها بیایند و محصول قهوه خود را بفروشند. در نتیجه وسایل و ادوات کشاورزی در طول این سال‌ها مستهلک شده و از بین رفت و دانش کشت قهوه در میان نسل‌ها گم شد. دور از انتظار نبود که قهوه هائیتی که از جمله قهوه‌های مرغوب حوزه کارائیب بود و زمانی بیش از نیمی از تولید قهوه دنیا را در اختیار داشت به تدریج از بازارهای قهوه اسپشالتی محو شد. دهه‌های طولانی سوءمدیریت و نابسامانی در صنعت قهوه هاییتی، در کنار بلایای طبیعی سهمگینی چون طوفان، سیل و زلزله و فرسایش خاک‌های کشاورزی٬ کیفیت این قهوه را به حدی پایین آورد که عده کمی در بازارهای جهانی متوجه از بین رفتن این قهوه شدند و برای آن افسوس خوردند.
درباره گران ترین قهوه دنیا بیشتر بخوانید...
در دهه‌های اخیر با کمک انجمن‌های بین‌المللی و بنیادهای سرمایه‌گذاری، تعاونی‌ای متشکل از بیش از ۷۰۰۰ مزرعه قهوه هاییتی با نام کافه‌یرس (Cafeieres) تشکیل شده که در تلاش‌ است قهوه اسپشالتی هاییتی را دوباره احیا کند. قهوه‌ای که با نام تجاری هائیتین بلو (Haitian Blue) در بازار به فروش می‌رسد.
قهوه هاییتین بلو در مرغوب‌ترین حالتش قهوه‌ای‌ست غنی و سرشار با شیرینی خفیف اما دلچسب که نمونه عالی‌ای‌ست از قهوه‌های کارائیب. کنترل کیفیت محصول این ۷۰۰۰ مزرعه کار آسانی نیست و در نتیجه کیفیت این قهوه از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر و کیسه‌ای به کیسه دیگر ممکن است به‌شدت متغیر باشد.
در هر صورت اگر شما هم مانند بسیاری از آمریکایی‌ها قهوه‌ای غنی و متعادل همراه با شیرینی متوسط دوست دارید و مایلید پولی که خرج می‌کنید٬ علاوه بر این‌که فنجانی قهوه دلچسب برای شما مهیا کند، مرهمی باشد بر زخم هزاران کشاورز فقیری که از راه کشت قهوه روزگار می‌گذرانند،‌ قهوه هاییتین بلو ارزش امتحان کردن را دارد.

خواندن 173 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید